Jelcz sp. z o.o. partnerem strategicznym

Spółka JELCZ została partnerem strategicznym projektu międzynarodowej wyprawy pojazdem marki JELCZ do Nepalu. Zarząd Spółki zdecydował się wesprzeć organizację ekspedycji promującej dorobek polskiego himalaizmu, a także historię polskiego sektora motoryzacyjnego i polskiej myśli technologicznej, której symbolem stał się pojazd marki JELCZ.

Organizatorzy projektu chcąc uczcić pamięć o tragicznie zmarłych uczestnikach pierwszej jeleniogórskiej wyprawy Jelczem w Himalaje z 1979 roku, której celem było zdobycie szczytu Annapurny Południowej, zamierzają przemierzyć pojazdem JELCZ 325 trasę o długości ponad dziesięciu tysięcy kilometrów.

 

– Dlaczego Jelczem? Ponieważ to jeżdżący symbol polskich wypraw w góry wysokie ubiegłego wieku. To dzięki tej ciężarówce uczestnicy wypraw docierali wraz z ekwipunkiem w Himalaje. Nasze zestawienie wypraw z udziałem Jelcza wskazuje ich aż 14, a pierwsza z nich odbyła się już w 1971 roku. Bez wątpienia, bez tej ciężarówki, Polakom nie udałoby się dostać do czołówki światowego himalaizmu – podkreśla Maciej Pietrowicz Prezes Fundacji „ Pietrowicz śladami uczestników”

 

Złota era polskiego himalaizmu przypada na lata 70. i 80. ubiegłego wieku, gdy polscy himalaiści zdobywali najwyższe szczyty Himalajów i Karakorum, ale przede wszystkim zapisali się na kartach historii  jako pierwsi zimowi zdobywcy tych szczytów. Jak przyznają sami autorzy projektu, to wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie pojazd marki JELCZ, którym nasi zdobywcy nie tylko podróżowali, ale również przewozili sprzęt oraz żywność. JELCZ jest ostatnią z polskich marek samochodów o tak dużej rozpoznawalności na świecie. Nasze ciężarówki od wielu lat służą też jako wozy specjalistyczne w polskich siłach zbrojnych.

W sierpniu 2021r. w „50. rocznicę pierwszej wyprawy polskich himalaistów Jelczem w góry wysokie” z rynku w Jeleniej Górze ruszy wyprawa w Himalaje historycznym samochodem JELCZ 325. Pojazd marki JELCZ będzie transportował wystawę upamiętniającą wybitnych polskich himalaistów i stanie się Mobilnym Pomnikiem Złotej Ery Polskiego Himalaizmu. Wystawa ma być prezentowana w polskich konsulatach na trasie wyprawy. JELCZ 325, w tej wyjątkowej roli, wraz z uczestnikami wyprawy, odwiedzi Słowację, Węgry, Rumunię, Turcję, Iran, Pakistan, Indie, aż dotrze do odległej Pokhary w Nepalu, w  Himalajach. Misją uczestników tej wyprawy, zamiast tradycyjnej wspinaczki, będzie organizacja pomocy humanitarnej dla przytułku w Katmandu. Uczestnicy rajdu planują wesprzeć dzieci z Nepalu wciąż odczuwające skutki trzęsienia ziemi, które nawiedziło ich kraj w 2015 roku. Projekt został objęty patronatem honorowym Ministra Spraw Zagranicznych i Polskiego Związku Alpinizmu, a wśród partnerów strategicznych poza naszą Spółką znajduje się także m.in. Agencja Mienia Wojskowego.

Fundacja „Pietrowicz Śladami Uczestników”- organizator projektu dba o pamięć i uhonorowanie polskich himalaistów oraz uczestników wypraw w Góry Wysokie. Osoby działające pod skrzydłami fundacji propagują i upowszechniają wiedzę  o historii i osiągnięciach polskiego himalaizmu poprzez ukazywanie pozytywnego wizerunku Polski w kraju i na arenie międzynarodowej.