WITAJ! Tak, jedziemy w Himalaje! Jeśli masz ochotę nas bliżej poznać, na dole tej strony przedstawiamy nasze krótkie biogramy i kontakt. Jest nam bardzo miło otrzymywać od Was wiadomości. Serdecznie dziękujemy za każdą wiadomość i miłe słowa poparcia.

Aby nas wesprzeć prosimy o przekazywanie środków na rachunek Fundacji z dopiskiem “na cele statutowe” 

FUNDACJA PIETROWICZ ŚLADAMI UCZESTNIKÓW
PKOBP: 02 1020 2124 0000 8802 0223 1389;

Tytułem: “na cele statutowe”

Całość przekazanych środków poprzez realizację naszego projektu przeznaczymy na dbanie o historię polskich wypraw w góry wysokie i jej uczestników w tym na naszą wyprawę !

Naszym wymiernym i głównym celem, który chcemy zrealizować jest historyczny rajd pojazdem Jelcz z Polski do Nepalu – do podnóża Wielkich Himalajów!
Wyjeżdżamy w Himalaje reprezentując nasz kraj i przypomnieć, że w 2021 roku będzie dokładnie 50 lat odkąd wyruszyła pierwsza wyprawa Jelczem w góry wysokie. Przyłączamy się do oficjalnych obchodów tego Jubileuszu. Kraj po kraju, miasto po mieście, od Europy, przez Bliski Wschód, aż do odległych Himalajów w Azji, będziemy przypominać jaki Polska ma wkład, jakim jest hegemonem w dziedzinie himalaizmu światowego.
Robimy to, aby upamiętnić wyprawy w góry wysokie Złotej Ery Polskiego Himalaizmu, na które wyruszano ciężarówką Jelcz. Podróże te miały na celu dostarczenie w góry wysokie niezbędnego sprzętu oraz w wielu przypadkach także czołowych himalaistów. Dbanie o historię tych ekspedycji oraz pielęgnowanie pamięci uczestników wypraw jest głównym celem Fundacji Pietrowicz Śladami Uczestników. Poprzez wyjazd Jelczem w Himalaje w 2021 chcemy również przypomnieć na arenie międzynarodowej jak duże znaczenie dla polskiego himalaizmu odegrała ta historyczna ciężarówka. Nasz Jelcz stał się wspaniałym narzędziem do przypominania światu o polskiej historii, a jeden z zimowych zdobywców najwyższej góry ziemi – Krzysztof Wielicki, został ambasadorem naszego projektu.
Ciężarówkę już mamy! To było pierwszym celem naszej fundacji Pietrowicz Śladami Uczestników. Odszukanie i zakup historycznej ciężarówki Jelcz trwało wiele miesięcy. Dzięki ogromie poświęconej pracy, własnymi zasobami reaktywowano “do życia” ten wyprawowy pojazd. Ciężarówka zyskała także miano Mobilnego Pomnika Złotej Ery Polskiego Himalaizmu.
Jelczem w Himalaje - trasa wyprawy

NASZA TRASA

liczy ponad 10 000km w jedną stronę i przebiega przez takie kraje jak: CZECHY; SŁOWACJA; WĘGRY; RUMUNIA; BUŁGARIA; TURCJA; IRAN; PAKISTAN, INDIE i NEPAL.

Naszym celem jest przebycie trasy, którą pokonywali uczestnicy wypraw ubiegłego wieku z Polski do Nepalu. Na poniższej mapie podzielona jest ona na dwa etapy. Pierwsza grupa – samochodowa, która wyruszy z Polski wcześniej. W zależności od pozyskania partnerów projektu rozważana jest także druga grupa samolotowa, która dotrze do Bombaju w celu dołączenia do grupy samochodowej. Bierzemy pod uwagę uwarunkowania polityczne oraz zwiększone ryzyko na bliskim wschodzie. Aby dostać się do Indii planowana jest trasa przez granicę irańsko – pakistańską.

Pomoc humanitarna dla Nepalu

W zakresie naszych działań jest również pomoc humanitarna oraz wspieranie edukacji dzieci w Nepalu, w szczególności z obszarów wiejskich.

W 2021 roku nie jedziemy w Himalaje się wspinać, dlatego wykorzystamy przestrzeń załadunkową ciężarówki, aby wesprzeć dzieci w Nepalu, które nadal odczuwają trudy związane z trzęsieniem ziemi w 2015 roku.
 

Wsparcie jakie możemy przy okazji tego projektu udzielić potrzebującym, jest bowiem celem samym w sobie, niewymiernym i ponadczasowym.

Projekt Jelczem w Himalaje organizowany jest przez fundację Pietrowicz Śladami Uczestników, a nasz historyczny Jelcz jest także pomnikiem polskiej myśli technologicznej, nadającym projektowi miano Mobilnego Pomnika Złotej Ery Polskiego Himalaizmu.
Przypomnimy dokonania tego okresu, a przede wszystkim warunki, jakim musieli sprostać nasi „lodowi wojownicy” podczas podróży
w najwyższe góry świata.
 
Dlaczego Jelczem? Ponieważ to jeżdżący symbol polskich wypraw w góry wysokie ubiegłego wieku. To dzięki tej ciężarówce uczestnicy wypraw docierali wraz z ekwipunkiem w Himalaje. Nasze zestawienie wypraw z udziałem Jelcza wskazuje ich aż 14, a pierwsza z nich odbyła się już w 1971 roku. Bez wątpienia, bez tej ciężarówki, Polakom nie udałoby się dostać do czołówki światowego himalaizmu.
 
Co zabieramy ze sobą do Nepalu? W 2019 roku, podczas wyjazdu upamiętniającego Pierwszą Jeleniogórską Wyprawę w Himalaje,
odwiedziliśmy pewien przytułek w Kathmandu dla bezdomnych, wśród których są też dzieci, przywożąc im najpotrzebniejsze podarunki. Obiecaliśmy, że tam wrócimy. Dziś mamy ciężarówkę i ogromną skrzynię załadunkową, do której w 2021 roku chcielibyśmy wpakować dużo więcej.

To zapoczątkowało we mnie chęć kolejnych działań w środowisku górskim. Tak powstała fundacja Pietrowicz Śladami Uczestników oraz zostały podjęte próby realizacji jej głównych celów: szerzenia idei himalaizmu wśród społeczeństwa i wsparcie humanitarne dla dzieci w Nepalu.

Aby stale podwyższać standardy naszych działań, chcielibyśmy ogłosić przystąpienie naszej fundacji do Patronite – programu realizacji naszych celów statutowych wraz ze społecznością. Ratowanie starych fotografii, wernisaże, publikacje książkowe,
Mobilny Pomnik Złotej Ery Polskiego Himalaizmu, wydarzenia w Polsce i na świecie, uczczenie 40-lecia zdobycia Mount Everestu, aż wreszcie wsparcie edukacji dzieci w Nepalu, to tylko kilka naszych otwartych projektów, do których zrealizowania dziś także i Ty możesz się przyczynić.

POZNAJ NAS 🙂
Możesz do nas napisać na pietrowicz@sladamiuczestnikow.pl 
Swoim doświadczeniem wspierają nas również kierowcy wypraw XX wieku:
Cieszymy się, że uzyskaliśmy także wsparcie z sektora motoryzacji. Wojtku, bardzo dziękujemy za techniczne materiały naszego modelu Jelcza i poparcie inicjatywy.