Projekt Jelczem w Himalaje organizowany jest przez fundację Pietrowicz Śladami Uczestników, a nasz historyczny Jelcz jest także pomnikiem polskiej myśli technologicznej, nadającym projektowi miano Mobilnego Pomnika Złotej Ery Polskiego Himalaizmu.
Przypomnimy dokonania tego okresu, a przede wszystkim warunki, jakim musieli sprostać nasi „lodowi wojownicy” podczas podróży
w najwyższe góry świata.
Dlaczego Jelczem? Ponieważ to jeżdżący symbol polskich wypraw w góry wysokie ubiegłego wieku. To dzięki tej ciężarówce uczestnicy wypraw docierali wraz z ekwipunkiem w Himalaje. Nasze zestawienie wypraw z udziałem Jelcza wskazuje ich aż 14, a pierwsza z nich odbyła się już w 1971 roku. Bez wątpienia, bez tej ciężarówki, Polakom nie udałoby się dostać do czołówki światowego himalaizmu.
Co zabieramy ze sobą do Nepalu? W 2019 roku, podczas wyjazdu upamiętniającego Pierwszą Jeleniogórską Wyprawę w Himalaje,
odwiedziliśmy pewien przytułek w Kathmandu dla bezdomnych, wśród których są też dzieci, przywożąc im najpotrzebniejsze podarunki. Obiecaliśmy, że tam wrócimy. Dziś mamy ciężarówkę i ogromną skrzynię załadunkową, do której w 2021 roku chcielibyśmy wpakować dużo więcej.