Tak, jedziemy Jelczem w Himalaje! Jeśli masz ochotę nas bliżej poznać, na dole tej strony przedstawiamy nasze krótkie biogramy i kontakt.  Serdecznie dziękujemy za każdą wiadomość i miłe słowa poparcia.

Codziennie otrzymujemy zapytania: „Jak mogę wesprzeć Waszą inicjatywę?”.

W związku z tym chcielibyśmy przybliżyć w jaki sposób możesz okazać nam wsparcie:

Wsparcie jest także możliwe poprzez przekazywanie środków bezpośrednio na rachunek Fundacji z dopiskiem “na cele statutowe”

FUNDACJA PIETROWICZ ŚLADAMI UCZESTNIKÓW
PKOBP: 02 1020 2124 0000 8802 0223 1389;

Tytułem: “na cele statutowe”

Całość przekazanych środków poprzez realizację naszego projektu przeznaczymy na dbanie o historię polskich wypraw w góry wysokie i jej uczestników w tym na naszą wyprawę !

Złota era polskiego himalaizmu przypada na lata 70 i 80 – te, kiedy to Polacy nie tylko zdobywali najwyższe szczyty Himalajów i Karakorum, ale przede wszystkim wsławili się jako pierwsi zdobywcy tych szczytów zimą. Światowym inicjatorem tych działań był nasz znany rodak Andrzej Zawada.

W sukcesach polskich wspinaczy olbrzymie znaczenie odegrał Jelcz, którym nasi himalaiści nie tylko podróżowali w najwyższe góry Świata, ale również przewozili swój sprzęt oraz żywność. Najwybitniejsi polscy Himalaiści dziś są w tym zgodni:

„Gdyby nie Jelcz Polacy nie osiągnęliby tak wielkich sukcesów w światowym himalaizmie”.

Pomóż nam zaprezentować oraz rozsławić na cały Świat dorobek polskiego sportu górskiego. Wspólnie przypomnimy też historię prężnego sektora motoryzacyjnego w Polsce oraz naszej narodowej myśli technologicznej. 

 Dlaczego potrzebujemy TWOJEGO wsparcia: 

1. Części zapasowych do Jelcza posiadamy już ponad tonę, ale do wyeliminowania dodatkowego ryzyka w podróży potrzebujemy jeszcze kilka ważnych podzespołów. To ważne ponieważ nasz pojazd jest z poprzedniej epoki. W przeciwieństwie do wypraw z lat 70. nie mamy fabrycznie nowego egzemplarza. Musimy więc być przygotowani na każdą sytuację na trasie, która będzie liczyć 10 000 km.

2. Zorganizowanie wystawy zdjęć wybitnych polskich Himalaistów, którą chcemy prezentować w trakcie naszej trasy, w każdym z polskich konsulatów, w krajach przez które będziemy przejeżdżać. Wystawę tą zainstalujemy w Nepalu, aby na trwale pozostawić ślad po Polskich zdobywcach najwyższych gór świata i upamiętniając największe ich dokonania.

3. Profesjonalny montaż video, realizowany w Polsce, podczas gdy my będziemy w trasie. Dzięki temu będziemy Wam i całemu światu przekazywać codzienne relacje i vlogi z wyprawy na najwyższym poziomie.

4. Jelcz jako mobilna wystawa – chcielibyśmy wykorzystać pojazd jako edukacyjną wystawę skierowaną do młodzieży i publiczności na międzynarodowych festiwalach górskich i motoryzacyjnych. Dopełnieniem tych działań będzie film dokumentalny, który powstanie z materiałów nakręconych w trakcie trwania tej wyprawy.

Wyjeżdżamy w Himalaje reprezentując nasz kraj i przypomnieć, że w 2021 roku będzie dokładnie 50 lat odkąd wyruszyła pierwsza wyprawa Jelczem w góry wysokie. Przyłączamy się do oficjalnych obchodów tego Jubileuszu. Kraj po kraju, miasto po mieście, od Europy, przez Bliski Wschód, aż do odległych Himalajów w Azji, będziemy przypominać jaki Polska ma wkład, jakim jest hegemonem w dziedzinie himalaizmu światowego.KLIKNIJ i Obejrzyj reportaż Faktów

Nasz Jelcz stał się wspaniałym narzędziem do przypominania światu o polskiej historii, a jeden z zimowych zdobywców najwyższej góry ziemi – Krzysztof Wielicki, został ambasadorem naszego projektu.

Nasz jelcz był przygotowywany do tego wyjazdu przez wiele miesięcy. Zależy nam na propagowaniu podróży jelczem do Nepalu wśród jak największej grupy odbiorców na całym Świecie. Pomóż nam w realizacji tego celu nie tylko poprzez wsparcie finansowe, ale również udostępnienie tej informacji w Twoich mediach społecznościowych. Wierzymy, że dzięki tym działaniom oraz zrzutce, wiadomość o naszej wyprawie dotrze do jeszcze większej grupy osób. Pokażmy wspólnie Światu nasz narodowy dorobek! Ciężarówka zyskała także miano Mobilnego Pomnika Złotej Ery Polskiego Himalaizmu.

JwH trasa

NASZA TRASA

Historyczny przejazd Jelczem z Polski do Nepalu tak jak w 1979 na wyprawie na Annapurna South, rozpocznie się w Polsce (Jelenia Góra), a następnie przez Słowację (Orawa), Węgry (Budapeszt), Rumunię (Bukareszt), Turcję (Ankara), Iran (Teheran), Pakistan, Indie (New Delhi), aż do odległych Himalajów w Nepalu (Pokhara).

  • PROMOCJA PROJEKTU będzie trwała do czasu wyjazdu (zintensyfikowaliśmy działania na stronie facebook, na grupie fbinstagram i przede wszystkim na naszym kanale youtube, do którego zachęcamy – jest tam naprawdę wiele materiałów video o naszej wyprawie)
  • FINALIZOWANIE PRAC PRZYGOTOWUJĄCYCH POJAZD DO PODRÓŻY MAJ-CZERWIEC (zapraszamy na nasz kanał youtube, aby śledzić technikalia, w Maju wybieramy się także w trasę testową po Polsce)
  • PODRÓŻ JELCZEM Z POLSKI DO NEPALU SIERPIEŃ – WRZESIEŃ
  • PRELEKCJE NA WYDARZENIACH I PODSUMOWANIE PROJEKTU PAŹDZIERNIK – LISTOPAD

Pomoc humanitarna dla Nepalu

W zakresie naszych działań jest również pomoc humanitarna oraz wspieranie edukacji dzieci w Nepalu, w szczególności z obszarów wiejskich.

W 2021 roku nie jedziemy w Himalaje się wspinać, dlatego wykorzystamy przestrzeń załadunkową ciężarówki, aby wesprzeć dzieci w Nepalu, które nadal odczuwają trudy związane z trzęsieniem ziemi w 2015 roku. https://www.youtube.com/watch?v=1ik-RX7VEuc&feature=emb_title&fbclid=IwAR3yQe_5de5dzDOYVeapuoyzl8mTGSDo_6z07c2v2cQzd7TIFx03eRrSGUg

Wsparcie jakie możemy przy okazji tego projektu udzielić potrzebującym, jest bowiem celem samym w sobie, niewymiernym i ponadczasowym.

Fundacja Pietrowicz Śladami Uczestników dba o pamięć i uhonorowanie polskich himalaistów oraz uczestników wypraw w Góry Wysokie; ze szczególnym uwzględnieniem roli kierowców wyprawowych ciężarówek. Propagujemy i upowszechniamy wiedzę na temat historii i osiągnięć polskiego himalaizmu poprzez ukazywanie dobrego wizerunku Polski oraz budowanie patriotycznych postaw na arenie międzynarodowej.

Nasz jelcz był przygotowywany do tego wyjazdu przez wiele miesięcy. Zależy nam na propagowaniu podróży jelczem do Nepalu wśród jak największej grupy odbiorców na całym Świecie. Pomóż nam w realizacji tego celu nie tylko poprzez wsparcie finansowe, ale również udostępnienie tej informacji w Twoich mediach społecznościowych. Wierzymy, że dzięki tym działaniom oraz zrzutce, wiadomość o naszej wyprawie dotrze do jeszcze większej grupy osób. Pokażmy wspólnie Światu nasz narodowy dorobek! Ciężarówka zyskała także miano Mobilnego Pomnika Złotej Ery Polskiego Himalaizmu.


To zapoczątkowało we mnie chęć kolejnych działań w środowisku górskim. Tak powstała fundacja Pietrowicz Śladami Uczestników oraz zostały podjęte próby realizacji jej głównych celów: szerzenia idei himalaizmu wśród społeczeństwa i wsparcie humanitarne dla dzieci w Nepalu.

Dlaczego Jelczem? Ponieważ to jeżdżący symbol polskich wypraw w góry wysokie ubiegłego wieku. To dzięki tej ciężarówce uczestnicy wypraw docierali wraz z ekwipunkiem w Himalaje. Nasze zestawienie wypraw z udziałem Jelcza wskazuje ich aż 14, a pierwsza z nich odbyła się już w 1971 roku. Bez wątpienia, bez tej ciężarówki, Polakom nie udałoby się dostać do czołówki światowego himalaizmu.

POZNAJ NAS 🙂Możesz też do nas napisać na pietrowicz@sladamiuczestnikow.pl

Swoim doświadczeniem wspierają nas również kierowcy wypraw ubiegłego wieku:


Cieszymy się, że uzyskaliśmy także wsparcie z sektora motoryzacji. Wojtku, bardzo dziękujemy za techniczne materiały naszego modelu Jelcza i poparcie inicjatywy.