WKOŃCU SIĘ UDAŁO!
Wróćmy na chwilę do XXV Festiwalu Górskim im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju, podczas którego odbył się wernisaż fotografii Jerzego Pietrowicza z jego wypraw w Himalaje i Karakorum. Wiele miesięcy trwały przygotowania do tej wystawy między innymi uratowaliśmy slajdy, które mają ponad 3 dekady! Zdjęcia nigdy wcześniej nie ujrzały światła dziennego, aż do 13-go września 2020 roku. Niezmiernie cieszę się, że zostały pokazane światu! Mobilny Pomnik Złotej Ery Polskiego Himalaizmu stał się tym samym pierwszą w Polsce mobilną wystawą wypraw w Himalaje. Finalizacja w postaci fotografii uwiecznionych na pięknych wydrukach nie odbyłaby się, gdyby nie Wojciech Wojtala z firmy Pro-Teht Plandeki Polskie. Jeszcze raz dziękuję! Ta wystawa była dla mnie chyba najbardziej wymarzoną formą przypomnienia historii wypraw mojego taty Jerzego Pietrowicza – Maciej Pietrowicz.
Nasz mechanik i kierowca wyprawy Jelczem w Himalaje – Arek Peryga okazał się prawdziwym ekspertem od składania i montażu ram, z których finalnie powstały nasze obrazy. Arek – Dziękuję!
Zdjęcia objęły swym zakresem m.in. następujące wyprawy Jerzego Pietrowicza:
- 1979 Himalaya Expedition Annapurna South (kierownik wyprawy Jerzy Pietkiewicz)
- 1982 Himalaje Garhwalu Trisul (kierownik wyprawy Jerzy Pietrowicz, Z-ca kier. Antoni Rychel, lekarz: Stanisław Sobiński)
- 1984 Karakorum Lathok III (kierownik wyprawy Jerzy Pietrowicz, lekarz: Kazimierz Pichlak)
- 1986 Himalaje Garhwalu Shivling (kierownik wyprawy Jerzy Pietrowicz, z-ca kier.: Jerzy Pokój, lekarz: Jerzy Chyczewski)
Wystawę tę chcielibyśmy zabrać Jelczem w Himalaje, aby obrazy umieścić m.in. w jednym z Nepalskich przytułków, który również obdarujemy podarunkami. Fotografie polskich wypraw pozostaną trwałą polską pamiątką w Nepalu. Będzie to także przypominać, że my, Polacy, wpływamy na poprawę edukacji dzieci w Nepalu.
Jeśli uważasz, że to co robimy jest słuszne, zostań patronem -(<click) fundacji Pietrowicz Śladami Uczestników. To dzięki wam więcej osób usłyszy nieznane dotąd relacje uczestników, którzy przyczynili się do pisania kart historii Złotej Ery Polskiego Himalaizmu.
Dziękuję również Piotrowi Snopczyńskiemu za wsparcie podczas otwarcia oraz Wiktorowi Szczypce za jego opowieści nawiązujące do historii zawartych w obrazach.
Sprawdź jakie świetne plecaki mieliśmy w trakcie trwania festiwalu.
Podczas wystawy aż 60 książek www.sladamiuczestnikow.pl z imienną dedykacją trafiło do nowych czytelników! M.