W 2019 roku zainicjowałem projekt Śladami Uczestników, którego celem było przypomnienie historii jeleniogórskich himalaistów, poprzez obchody Jubileuszu 40-lecia Pierwszej Jeleniogórskiej Wyprawy na Annapurnę Południową w Himalajach – Annapurna South 1979. Nasz wyjazd „pokolenia dzieci uczestników” do Nepalu w 2019 roku, po czterdziestu latach od tamtej wyprawy, został uwieńczony umieszczeniem tablicy pamiątkowej w opuszczonej bazie wspinaczy.

Oddaliśmy tym samym cześć uczestnikom wyprawy, którzy nigdy z niej nie powrócili. To także w 2019 roku pierwszy raz zobaczyłem, jak wygląda prawdziwe życie w Nepalu oraz na jakim poziomie jest edukacja nepalskich dzieci.

Jeszcze w tym samym roku zaangażowałem się w wydanie książki, którą właśnie, Drogi Czytelniku, możesz zamówić: „Śladami Uczestników Pierwszej Jeleniogórskiej Wyprawy w Himalaje”. Powstała ona na podstawie rękopisów z wyprawy, odszukanych w pamiątkach rodzinnych po moim Ojcu. Jerzy Pietrowicz pod Annapurna South, w trakcie akcji ratunkowej, znosząc rannego Japończyka, doznał kontuzji nogi. Jak wynika z faktów, wpłynęła ona diametralnie na jego późniejsze losy, zaważyła bowiem na jego życiu oraz powrocie z tej ekspedycji.

To zapoczątkowało we mnie chęć kolejnych działań w środowisku górskim. Tak powstała fundacja Pietrowicz Śladami Uczestników oraz zostały podjęte próby realizacji jej głównych celów: szerzenia idei himalaizmu wśród społeczeństwa i wsparcie humanitarne dla dzieci w Nepalu.

Obchody Jubileuszu 40-lecia Pierwszej Jeleniogórskiej Wyprawy w Himalaje na Annapurna South w Jeleniogórskim Centrum Kultury – 09/03/2019 roku.

Wyjazd w Himalaje celem zawieszenia tablicy upamiętniającej Pierwszą Jeleniogórską Wyprawę – Annapurna South 1979. – 04-05/ 2019 roku.

Wsparcie jakie możemy udzielić potrzebującym, jest bowiem celem samym w sobie, niewymiernym i ponadczasowym.

Aby stale podwyższać standardy naszych działań, chcielibyśmy ogłosić przystąpienie naszej fundacji do Patronite – programu realizacji naszych celów statutowych wraz ze społecznością. Ratowanie starych fotografii, wernisaże, publikacje książkowe,
Mobilny Pomnik Złotej Ery Polskiego Himalaizmu, wydarzenia w Polsce i na świecie, uczczenie 40-lecia zdobycia Mount Everestu, aż wreszcie wsparcie edukacji dzieci w Nepalu, to tylko kilka naszych otwartych projektów, do których zrealizowania dziś także i Ty możesz się przyczynić.