Dachy zielone na dachu świata!

Dziś kolejna dobra informacja! Nasz pojazd ma do przejechania ponad 10 000km. Logistyka przedsięwzięcia to także ogrom administracji oraz opłat drogowych. Gros o z nich pokryjemy dzięki wsparciu naszego złotego sponsora GreenFond choć tu bardziej pasowałoby powiedzieć wręcz zielonego!

Specjalnością firmy są bowiem rozwiązania dla dachów zielonych oraz w dziedzinie stabilizacji gruntów i systemów drenażowych. Czy wiesz, że zimą pokrycie zielonych dachów zmniejsza straty ciepła, latem pozwala obniżyć koszty klimatyzacji? Do zobaczenia na zielonych dachach świata!.

Coraz szybszy rozwój miast, który praktycznie jest nie do zatrzymania  prowadzi do zmniejszenia się terenów zielonych . Zielone dachy stały się sposobem na powiększenie zielni miejskiej , wynikająca z faktu iż duża cześć powierzchni zajmują właśnie dachy. Poprawiają estetykę miast, oczyszczają powietrze ( proces fotosyntezy na powierzchni 155 m2 zielonego dachu  jest w stanie pokryć dzienne zanieczyszczenie na tlen dla jednej osoby). Dodatkowo staje się filtrem powietrza , zanieczyszczenia pyłowe np. kurz, sadza, dym osadzają się na liściach , a po występowaniu opadów zostają spłukane do ziemi .Roślinność zielonych dachów pochłaniają nawet ok 10-20 % szkodliwych pyłów i gazów , które produkowane są przez min.  przez samochody. Przeprowadzone w Niemczech badania wykazały iż 1m2 roślin z dużym udziałem traw na dachu pochłania w ciągu roku 0,2 kg cząsteczek pyłów znajdujących się w powietrzu. Roślinność na dachu retencjonuje wody opadowe przyczyniając się do poprawy warunków klimatycznych, a dokładniej poprawiając bilans wodny na terenach zurbanizowanych. Dobrze zaprojektowany dach zielony zatrzymuje do nawet 90% wody opadowej. Zielone dachy pełnią również funkcje termoizolacyjne . Odkryte powierzchnie dachów łatwo się nagrzewają , po czym oddają ciepło z powrotem do atmosfery, co powoduje wzrost temperatury w mieście, a konsekwencją tego jest akumulacja smogu.  Zimą pokrycie zielonych dachów zmniejsza straty ciepła, co pozwala zaoszczędzić energie potrzebna do ich ogrzania. Latem pozwala obiżyć koszty klimatyzacji co przy dużych powierzchniach jak obiekty handlowo przemysłowe stanowi istotny koszt utrzymania obiektu.

Dodatkowo zaleta dachów zielonych jest tłumienie hałasów wewnątrz budynku, a co najważniejsze poprawa zdrowia psychicznego człowieka. Zieleń wpływa kojąco na zmysły, obniża poziom stresu i agresji, dlatego zielone dachy staja się bardzo popularne w budynkach gdzie pracują i przebywają ludzie. Tym bardziej dziś jest to mocno istotne w okresie pandemii gdzie mamy ograniczone możliwości podróżowania.

Zieleń na dachu stwarza warunki bytowania dla różnych organizmów żywych, nawet tych zagrożonych. Dachy zielone to nie tylko rozwiązanie dla miejskiej przestrzeni. Dach utworzony w otoczeniu wiejskim idealnie wpisze się w walory estetycznie otoczenia, a nawet pozwoli wtopić się danej budowli w tło