Nasz Jelcz

Czy wiesz, że Jelczem wyjeżdżano z Polski na wyprawy już od 1971r.? Większość z nich posiadała dwie osie jak w przypadku modelu 315-A. Zdarzał się także wariant z trzecią tzw. wleczoną osią. Taki model brał udział w wyprawie m.in. Andrzeja Zawady na Lhotse w 1974r.

Niemal wszystkie wyprawowe Jelcze posiadały charakterystyczną dla nich tzw. „Burubahajr!” – czyli balkon nad szoferką ciężarówek, aby pomieścić więcej bagażu lub w nich spać. Słowo było stosowane także jako afgański okrzyk odpowiadający uderzeniu w blachę na odjazd życząc tym samym dobrej drogi. Potocznie nazywa się tak również lokalną ciężarówkę.

Drugą cechą wyróżniającą tę ciężarówkę była specjalnie dobrana plandeka z dedykowanym napisem, a kabina niemal w większości wypraw miała kolor kości słoniowej. Każda wyprawa miała różnie dobraną kolorystykę plandeki oraz inaczej dostosowaną „Burubuhaj’kę”. Naszą ideą rekonstrukcji tej ciężarówki nie jest odwzorowana jedna, konkretna wyprawa. Z tego powodu nie będzie na plandece napisu dedykowanego „jednej górze”, nie ujrzymy także dokładnego odwzorowania z logami organizatorów tamtych lat.

Chcemy zaprezentować Jeżdżący Pomnik Złotej Ery Polskiego Himalaizmu, upamiętniając tym samym wszystkie ekspedycje w góry wysokie ubiegłego wieku, oddać cześć wszystkim uczestnikom wypraw, którzy zmagali się z trudami tych ciężkich podróży

Na poniższym zdjęciu widnieje nasz odrestaurowany model:

autor zdjęcia: Maciej Jerzy Pietrowicz – Jelenia Góra 2019

Poniższe zdjęcie przedstawia natomiast model Jelcza na jednej z wypraw, w której posłużył za środek transportu sprzętu i uczestników. W 1979r. na Annapurna South jechało nim 9 osób! 

autor zdjęcia: Jerzy Pietrowicz – Annapurna South 1979 

Inauguracja Jelcza będzie miała miejsce na XXIV Festiwalu Górskim im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju. Nasz Jelcz będzie można zobaczyć także na żywo na innych wydarzeniach w Polsce oraz spotkać wybitnych himalaistów, którzy po latach raz jeszcze ujrzą tę wyprawową ciężarówkę. Obserwujcie nas, aby dowiedzieć się więcej:

 www.facebook.pl/sladamiuczestnikow